خدمات

معاونت پژوهش و فن آوری

درباره خدمات فناوری اطلاعات دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان

حوزه فناوری اطلاعات برای انجام خدمات و مسولیت ها سازمانی خود نیاز تجهیزاتی دارد. از جمله آنها سرورها و سامانه هایی هستند که خدمات فناوری اطلاعات را انجام می دهند.

سرورها (Hosts)

با ابداع و کسترش مجازی سازی، حوزه فناوری اطلاعات نیز به سمت این تکنولوژی حرکت کرد و هم اکنون همه سامانه های دانشگاه در بستر مجازی کار می کنند. برای بوجود آمدن این بستر سعی شد از امکانات موجود دانشگاه استفاده شود. در زمان راه اندازی مجازی سازی سروهای متعددی در سال های متفاوت در دانشگاه وجود داشت. برای صرفه جویی در انرژی و چابکی بیشتر تصمیم گرفت شد که سرورهای نسل 8 به بعد در این کار شرکت کنند. برای این منظور یک کلاستر از 3 سرور نسل 8 و همچنین یک سرور نسل 9 که بعلت عدم تطابق CPU خارج از کلاستر قرار گرفت با هم سرورهای مجازی را تشکیل می دهند.

دستگاه های ذخیره ساز

یکی از ارکان مجازی سازی دستگاه های ذخیره ساز هستند. در دانشگاه برای ذخیره سازی ماشین های مجازی (VMs) از دو دستگاه 3par به ظرفیت 10ترابایت استفاده شده است. این دستگاه ها یک شبکه بنام SAN با استفاده از ارتباطات فیبرنوری با سرعت 16 گیگابایت بر ثانیه تا لایه 2 بوجود می آورند که کار ذخیره و بازیابی اطلاعات را با سرعت و اطمینان بالا انجام می دهند.

در مجازی سازی وجود نسخه پشتیبان و پشتیبان گیری نسبت به ماشین های فیزیکی اهمیت بیشتری دارند. از کار افتادن یک سرور یا دستگاه ذخیرساز منجر به از دست دادن چندین ماشین مجازی می شود که بسیار برای سازمان مشکل ساز است.. برای پشتیبان گیری از یک انکلوژر با 12 هارد 4 ترابایت که رید مناسبی هم روی آنها بسته شده بود استفاده گردید. ماشین های مجازی به دو دسته هفتگی و روزانه تقسم شدند. ماشین های هفتگی به صورت هفتگی یکبار و ماشین های روزانه هر روز توسط نرم افزار Veeam  پشتیبان گیری می شوند. علاوه بر این بعنوان پشتیبان دوم، 6 عدد هارد دیسک 8 ترابایت داخل یک کیس قرارگرفت و نرم افزار Openfiler بر روی آن نصب گردید و نسخه پشتیبان دوم بر روی آن نیز انجام می گیرد.

البته استفاده از Tape برای پشیبان Off-line در دستور کار می باشد.

سامانه ها

حدود 40 عدد ماشین مجازی در دانشگاه وچود دارد که خدمات مختلفی را ارایه می دهند. بسیاری از سامانه های مهم دانشگاه دارای دو ماشین مجازی یکی برای وب و دیگری برای پایگاه داده خود هستند. بعضی از ماشین ها هم برای مدیریت دستگاه های ذخیره ساز و شبکه استفاده می شوند و کاربران به صورت مستقیم با آنها کاری ندارند. به طور مشخص سامانه های مهم دانشگاه عبارت است از:

توسعه خدمات و پشتیبانی از وضعیت موجود

خدمات فناوری اطلاعات تنها به سرورها و سامانه ها محدود نمی شود. دانشگاه هر روز در حال رشد است و پروژه های متعددی در حال انجام می باشد که باید کار شبکه آنها و دیگر خدمات فناوری اطلاعات در آنها اجرا شود. فرسودگی هایی در دستگاه های فعال و غیر فعال بوجود می آید که باید تعویض و تعمیر گردند. کاربران در استفاده از سامانه ها و انجام امور روزانه خود دچار مشکل می شوند که فناوری اطلاعات باید جوابگوی آنها باشد. برای مدیریت این بخش سامانه دانا بعنوان یک میز کمک (Help Desk) برای مدیریت درخواست های کاربران و نوبت دهی به آنها و ثبت مشکلات موجود وجود دارد و به صورت موثر مورد استفاده قرار می گیرد.