گروه ژنتیک و تولید گیاهی

گروه ژنتیک و تولید گیاهی دانشکده کشاورزی دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان از سال 1383 تاسیس گردیده است و از همان  سال در رشته زراعت و اصلاح نباتات در مقطع کارشناسی هرساله در نوبت دوم دانشجو پذیرفته و تاکنون تعداد 150 دانشجو در این مقطع فارغ التحصیل گردیده اند و در حال حاضر (1397) تعداد 59 دانشجو در حال تحصیل در مقطع کارشناسی رشته تولید و ژنتیک گیاهی و بیوتکنولوژی کشاورزی می باشند.
از سال 1387 رشته زراعت در مقطع کارشناسی ارشد در این گروه راه اندازی و تاکنون 55 دانشجو  فارغ التحصیل گردیده و  در حال حاضر تعداد  10 دانشجو در حال تحصیل هستند. و از سال 1396دانشجوی روزانه در مقطع کارشناسی مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی پذیرش شد.
رشته اصلاح نباتات در مقطع کارشناسی ارشد از سال 1390  در این گروه  تاسیس  و تاکنون 15 دانشجو  فارغ التحصیل گردیده و در حال حاضر  تعداد 10 دانشجو در این مقطع در حال تحصیل هستند.
رشته بیوتکنولوژی کشاورزی  در مقطع کارشناسی ارشد از سال 1392  در این گروه  تاسیس  و تاکنون10 دانشجو  فارغ التحصیل گردیده و در حال حاضر  تعداد 10 دانشجو در این مقطع در حال تحصیل هستند.
 امکانات پژوهشی گروه به شرح ذیل می باشد:
آزمایشگاه پژوهشی زراعت و اصلاح نباتات با امکانات شامل: دستگاه سنجش سطح برگ، بذرشمار، انکوباتور- اتاقک رشد .، آون، اسکتروفتومتر و ...
 آزمایشگاه کشت بافت با امکانات شامل: هود لامینار، آون- اتوکلاو، اتاقک رشد و ترازو با دقتهای 0001/0، 001/0، و 1/0 گرم
آزمایشگاه  ژنتیک: با امکانات شامل: میکروسکوپ مجهز به به دوربین، میکروسکوپ نوری، Flow Cytometry ،  انکوباتور، یخچال، Tissue lyser، Gel doc،  الکتروفورز عمودی- الکتروفورز افوقی،PCR،
آزمایشگاه هرباریوم: با تعداد زیادی نمونه های گیاهی خشک شده مرتعی، علفهای هرز و زراعی
و فضای حدود 150 متر مربعب گلخانه تحقیقاتی
 تعداد اعضاء هیأت علمی این گروه در حال حاضر 12نفر تمام وقت می باشد.

چشم­ انداز

گروه ژنتیک و تولید گیاهی دانشگاه ولی­‌عصر (عج) با بهره­­گیری از اعضای هیأت علمی کوشا و متعهد در آموزش، پژوهش و پرورش دانشجویان خلاق و کارآمد، تلاش در راستای توسعه کارآمد بخش کشاورزی گام بردارد و دانش فنی تولید را برای کشاورزان محلی فراهم نماید و در راستای افزایش مقاومت گیاهان تحت کشت منطقه به تنش های محیطی گونه ها و ارقام مناسب و راهکاره های ویژه را ارائه نماید. هدف اصلی این گروه آموزش و راهنمایی دانشجویان در امور مختلف علمی و پژوهشی جدید مرتبط با این رشته و زمینه سازی پرورش دانش آموختگان کارآفرین و همچنین ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر می­باشد. عمده­ترین چشم­اندازهای ما، بهره­مندی از مجموعه توانمندی­های فوق به منظور ایجاد تعامل دو سویه با محیط­های علمی، صنعتی و پژوهشی کشور و دنیای خارج است. به همین منظور، مهمترین مسئولیت ما ارتقاء سطح علمی و پژوهشی در محیطی پویاست.

تاریخچه

گروه ژنتیک و تولید گیاهی در سال 1383 در دانشکده کشاورزی دانشگاه ولی‌­عصر (عج) با پذیرش 20دانشجو در مقطع کارشناسی زراعت و اصلاح نباتات در دوره شبانه آغاز به کار کرد. در سال 1387 و1388 به ترتیب مقطع کارشناسی ارشد زراعت و اصلاح نباتات و در سال 1392 مقطع کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی در گروه راه اندازی شد. و در سال 1393 مقطع دکتر زراعت با پذیرش سه دانشجو شروع به کار نمود. در حال حاضر، گروه ژنتیک و تولید گیاهی با 1 استاد، 2 دانشیار و 9 استادیار شاغل به تحصیل در مقطع دکتری مشغول به فعالیت­های آموزشی و پژوهشی می­باشد.

تماس با گروه

آدرس: میدان امام خمینی- دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان- دانشکده کشاورزی، گروه ژنتیک و تولید گیاهی
تلفن: 03431312017
کدپستی: 7718897111
فکس: 03431312042
ایمیلAgronomy AT vru.ac.ir