گروه علوم و مهندسی باغبانی

معرفی گروه علوم و مهندسی باغبانی

 

رشته علوم و مهندسی باغبانی مجموعه ای از علوم، فنون و هنر در زمینه های گیاه شناسی، فیزیولوژی گیاهی، توسعه و بهبود روش‏های نوین میوه کاری، سبزیکاری، گل کاری و گیاهان زینتی، گیاهان دارویی، بهبود کیفیت پس از برداشت محصول و کاهش ضایعات پس از برداشت و اصلاح  ژنتیکی گیاهان باغبانی به روش‏های سنتی و نوین می‏باشد. باغبانی علم و هنر کشت، تکثیر، فرآوری و فروش گل ها، میوه ها، سبزیها ، گیاهان دارویی، معطر و زینتی است و در یک تعریف کلی باغباني‌ آميخته‌اي‌ از علم‌، هنر و حرفه‌ی کاشت، داشت و برداشت میوه، گل و گیاهان زینتی و سبزی است. هدف این رشته تربيت كارشناس علوم باغباني است كه كارش تلفيقي از علوم ، تكنولوژي و هنر است. به عبارت دیگر تربیت افرادی که بتوانند به عنوان کارشناس در زمینه های مختلف تولیدی، برنامه ریزی منطقه ای، و همچنین به عنوان مدرس در مراکز آموزش کشاورزی و یا مجری واحدهای تولیدی ، تعاونی و خصوصی بخش باغبانی و فضای سبز خدمت رسانی کنند. دانشجويان اين رشته ضمن كسب دانش و كارآيي در زمينه توليد ميوه ، سبزي، گياهان دارويي و معطر در مورد طراحي فضاي سبز و اصلاح و تهيه نهال و بذر محصولات باغباني نیز آموزش مي‌بينند و با زمينه‌هاي علمي و فني و تكنيك‏هاي جديد كاشت، نگه‏داري و بهره‌برداري از درختان ميوه، سبزي‏ها، گل‏ها و درختان و درختچه های زينتي و گياهان دارويي و معطر آشنا مي‌شوند. طول دوره 4 سال است و دانش آموختگان این رشته مي‌توانند علاوه بر فعاليت در زمينه‌هاي توليدي ، در بخشهاي خصوصي ، تعاوني و دولتي و نيز تحقيقات ، آموزش و برنامه‌ريزي باغباني در وزارت‏خانه‌هاي كشاورزي و جهاد سازندگي ، دانشكده‌هاي كشاورزي ، بنياد جانبازان، شهرداري‏ها و كشت و صنعت‌ها همكاري كنند.

چشم­ انداز

گروه علوم و مهندسی باغبانی دانشگاه ولی‌­عصر (عج) با بهره­­گیری از اعضای هیأت علمی  متخصص و متعهد،  در امر آموزش، پژوهش و پرورش دانشجویان خلاق و کارآمد مشغول فعالیت و تلاش می باشد. هدف اصلی این گروه آموزش و راهنمایی دانشجویان در امور مختلف علمی و پژوهشی جدید مرتبط با این رشته و زمینه ساز پرورش دانش آموختگان کارآفرین، خلاق و کارآمد در مقاطع مختلف تحصیلی است. عمده ترین چشم اندازهای گروه، بهره­مندی از مجموعه توانمندی‏های ذکر شده به منظور ایجاد تعامل دو سویه با محیط­های علمی، کشاورزی و پژوهشی کشور و دنیای خارج است.

تاریخچه

گروه علوم و مهندسی باغبانی در سال 1374 در دانشکده کشاورزی تاسیس و با پذیرش 38 دانشجو کار خود را آغاز نمود. در این گروه در یک دوره 24 ساله بین سال های 74 تا 96 بیش از 700 دانشجو در مقطع کارشناسی دانش آموخته گردیده اند. طی این دوره تعداد زیادی از دانش آموختگان گروه علوم و مهندسی باغبانی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های بزرگ کشور با رتبه های درخشان پذیرفته شده، ادامه تحصیل داده و هم اکنون عضو هیات علمی چندین دانشگاه و مراکز پژوهشی کشاورزی هستند. گروه علوم و مهندسی باغبانی از سال 1386 در مقطع کارشناسی ارشد و از سال 1391در مقطع دکتری اقدام به پذبرش دانشجو نموده و تا کنون حدود 100دانشجوی کارشناسی ارشد و  2 دانشجوی دکتری در گروه دانش آموخته شده اند. در حال حاضر، گروه علوم و مهندسی باغبانی با 9عضو هیات علمی شاغل شامل سه استاد، دو دانشیار،  چهار استادیار در گرایش‌های فیزیولوژی و بهنژادی درختان میوه،  فیزیولوژی و بهنژادی سبزی‌ها، فیزیولوژی و بهنژادی گیاهان دارویی، فیزیولوژی و بهنژادی گیاهان زینتی و فیزیولوژی و فناوری پس از برداشت محصولات باغبانی و یک کارشناس ارشد آزمایشگاه مشغول به فعالیت‏های آموزشی و پژوهشی می‏باشد.

تماس با گروه

آدرس: میدان امام خمینی- دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان- دانشکده کشاورزی - گروه علوم و مهندسی باغبانی
تلفن: 31312033-034
کدپستی: 7718897111
فکس: 31312042-034
ایمیل: Horticulture@ vru.ac.ir