گروه علوم و مهندسی خاک

معرفی گروه علوم و مهندسی خاک

خاک، خاستگاه هستی و میراث بشر برای آیندگان است. رشته خاک­شناسی یا علوم خاک یکی از رشته­ های پراهمیت و پرجاذبه در مجموعه رشته­ های مختلف کشاورزی است. از آن­جا که احتیاجات بشر با تمام تنوع و گوناگونی­هایش همه از خاک تأمین می شود، بقای این موهبت الهی به روش­های بهره­برداری از آن وابسته است. استفاده مطلوب و پایدار از خاک در شرایطی امکان پذیر خواهد بود که با خصوصیات خاک آشنایی کامل حاصل گردد. خاک به­عنوان یک منبع طبیعی مهم بر ثروت ملت­ها و امنیت غذایی هر کشور تأثیر گذارده، زندگی هر انسانی بر روی کره زمین از آن متأثر است.
 با توجه به اهمیت کشاورزی در ایران و همچنین تنوع خاک­ها به عنوان منبع طبیعی مهم برای تولید محصولات کشاورزی، و به­منظور شناخت و استفاده بهینه از خاک­ها در زمینه­های مختلف کشاورزی، آب و خاک، دفع فاضلاب­ها، مسکن و شهرسازی، جنگل و مرتع، پارک و فضای سبز و نیز به منظور حفظ محیط زیست و جلوگیری از فرسایش و آلودگی خاک، تأمین نیروی متخصص و کارآمد در زمینه های مختلف علوم خاک ضروری به نظر می رسد.
 

چشم­ انداز

گروه علوم و مهندسی خاک دانشگاه ولی‌­عصر (عج) با بهره­­گیری از اعضای هیأت علمی متعهد و توانای خود می­کوشد تا با آموزش، و پژوهش به پرورش دانشجویانی بپردازد که با دارا بودن مجموعه­ای از علوم و روش­ها در زمینه­ های زیر کارآیی و مهارت­ های مورد نظر را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تأمین نماید 
الفشناسایی و روابط خاک و آب و گیاه و عوامل مختلف اقلیمی
بشناسایی مراحل پیدایش و تکامل خاک­ها
جشناسایی و رده­بندی انواع خاک­های مورد استفاده در کشاورزی
دآشنایی با روش­های مختلف حفظ و نگهداری، بهبود کیفیت و مدیریت بهینه خاک­ها
هدف از ایجاد این رشته تربیت دانش­آموختگانی است که بتوانند علاوه بر عهده ­دار شدن مسؤولیت­های مختلف در رشته علوم و مهندسی خاک، در برنامه ریزی و آموزش علوم خاک و تحقیقات در زمینه­ های خاک­شناسی و ایجاد برنامه ­های مناسب بهره ­وری از زمین و مدیریت پایدار، خدمات مفیدی را ارائه نمایند. 

تاریخچه

گروه علوم و مهندسی خاک در سال 1374 در دانشکده کشاورزی دانشگاه ولی­‌عصر (عج) با پذیرش 38 دانشجو کار خود را آغاز نمود. دوره کارشناسی ارشد در سال 1383 شکل گرفت و هدف آن بالا بردن توان خلاقیت دانشجویان و هدایت آن­ها به سمت انجام پروژه های تحقیقاتی است تا در این مسیر بتوانند راهگشای مشکلات بخش کشاورزی محل و منطقه خود باشند. در حال حاضر این گروه در 4  گرایش شیمی و حاصلخیزی خاک – فیزیک و حفاظت خاک- پیدایش و رده بندی خاک – بیولوژی و بیوتکنولوژی خاک در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد. این گروه در سال 1390 موفق به اخذ مجوز و پذیرش دانشجو در مقطع دکتری شد. هم اکنون گروه علوم و مهندسی خاک با 8 عضو هیئت علمی مشغول به كار (شامل 5 دانشیار و 3 استاد یار) و 1 کارشناس آزمایشگاه در حال خدمت به بیش از 270 دانشجو در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می باشد.

تماس با گروه

آدرس: میدان امام خمینی- دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان- دانشکده کشاورزی - گروه علوم و مهندسی خاک
تلفن: 034-31312031
کدپستی: 7718897111
فکس: 034-31312042
ایمیلsoil.science AT vru.ac.ir :